عید فطر

عید فطر + ماه رمضان + عید مسلمانان

عید فطر

عید فطر

فروشگاه اینترنتی پارس مای این عید مبارک را به همه مسلمانان جهان به خصوص شما مشتریان عزیز تبریک می گوید. امیدواریم تا طاعات و عبادات شما مورد قبول بارگاه حق تعالی قرار گیرد. ما قصد داریم تا به مناسبت این عید بزرگ شما را به جشنواره فطر فروشگاه اینترنتی پارس مای دعوت کنیم و با تخفیف های ویژه و به شما عزیزان این عید را تبریک گوییم.عید سعید فطر مبارک فروشگاه اینترنتی پارس مای

عید فطر روز اول ماه شوال و از مهمترین اعیاد مسلمانان است. در این روز روزه گرفتن حرام است و پرداخت زکات بر مسلمانان واجب است. این عید با رویت هلال ماه در پایان روز ماه رمضان و گذشت 30 روز اول رمضان ثابت می شود. در این مقاله به چگونگی انجام برخی از اعمال عید فطر و برخی از روایات گفته شده در مورد این عید می پردازیم با مجله خبری پارس مای همراه باشید.

برخی از اعمال شب عید

  • در هنگام غروب آفتاب غسل انجام شود.
  • آن شب به نماز دعا استغفار بپردازید.
  • خواندن زیارت امام حسین (ع) ، که فضیلت ‏بسیار دارد.
  • بعد از نماز مغرب و نافله آن ، 2 رکعت نماز بجا آورده شود.
  • 14 رکعت نماز اقامه شود. بعد از هر 2 رکعت سلام دهد و در هر رکعت بعد از حمد ، یک بار آیة الکرسی و 3 مرتبه توحید خوانده شود. 

انجام اعمال روز عید

  • انجام غسل بعد از طلوع آفتاب.
  • پرداخت زکات پیش از نماز عید فطر. 
  • برای اقامه نماز عید لباس آراسته بپوشید و از عطر استفاده کنید.
  • پیش از نماز عید در اول روز افطار کنید.
  • بعد اقامه نماز عید خواندن زیارت امام حسین (ع) و دعای ندبه فضیلت بسیاری دارد.

نماز عید فطر

عید فطر + ماه رمضان + عید مسلمانان

وقت نماز عید فطر از طلوع آفتاب تا ظهر است. در عید فطر بعد از طلوع آفتاب افطار کنید و زکات فطریه خود را  بپردازید  و بعد از آن نماز عید فطر را بجا آورید. نماز عید فطر دو رکعت است که در رکعت اول بعد از خواندن حمد و سوره باید 5 تکبیر بگویید و بعد از هر تکبیر 1 قنوت بخوانید و بعد از قنوت پنجم تکبیری بگویید و به رکوع  بروید و 2 سجده بجا آورید و برخیزید و در رکعت دوم 4 مرتبه تکبیر بگویید و بعد از هر تکبیر قنوت بخوانید و تکبیر پنجم را بگویید و به رکوع روید  و بعد از رکوع دو سجده کنید و تشهد بخوانید و نماز را سلام دهید در قنوت نماز عید فطر هر دعا و ذکری بخوانید کافیست.

عید فطر و پرداخت فطریه در روایات

پیامبر خدا (ص) فرمودند:

فرشتگان در روز عید سر کوچه ها و گذر ها می ایستند و می گویند: «بشتابید به سوی پرورگار کریم که عطای بسیار می دهد و گناهان بسیار را می آمرزد».

امام علی (ع) فرمودند:

روزی رسول اكرم صلي الله عليه و آله در مسجد عده اي را از سر جايشان بلند كرد و فرمود:« از مسجد بيرون شويد و تا زماني كه زكات خود را نپرداخته ايد، براي نماز به مسجد نياييد».

امام محمد باقر(ع) فرمودند:

«كسي كه زكات مال خود را نپردازد، خداوند آن را در روز قيامت به صورت ماري قرار مي دهد كه بر گردن صاحبش پيچيده و پيوسته او را نيش مي زند تا هنگامی كه حساب رسی آن روز پايان يابد».

عید فطر + ماه رمضان + عید مسلمانان

امام حسن مجتبی (ع) فرمودند:

«خدای متعال ماه رمضان را به عنوان میدانی برای مسابقه آفریدگانش آفرید تا به وسیله فرمانبرداری از خدا به سوی رضای الهی سبقت بگیرند گروهی پیش افتاده برنده شدند و گروهی هم عقب مانده محروم گشتند و در روزی که نیکوکاران پاداش می یابند و کوتاهی کنندگان ناکام می شوند. به خدا سوگند اگر پرده کنار رود نیکوکار سرگرم نیکوکاری خود خواهد شد و بدهکار گرفتار بدکاری خویش».

درباره نویسنده